Forum Drużyna Złotego Kłosa Strona Główna


FAQ Szukaj Użytkownicy Profil

 RejestracjaRejestracja   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Rozładowywarki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Drużyna Złotego Kłosa Strona Główna -> Parady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Ice


Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Krosno

PostWysłany: Nie 10:02, 06 Sie 2006    Temat postu: Rozładowywarki

Zamieszczam opis i schematy jak zrobic domowymi schematami rozladowwarki do baterii (tak jak Zolv chciales i innym tez sie przyda)

Rozładowywarka 1 (to jest ta co ja ja mam)

Można ten układ stosować z rozladowywarka TM lub z żarówką odpowiedniej mocy (lub nawet rezystorem i żarówką) zależnie od tego, jakim prądem chcemy rozładowywać nasza baterie.

Układ jest zbudowany jednak na bazie przekaźnika elektromagnetycznego (bez tranzystora) o napięciu cewki 5V. W moim przekaźniku rezystancja cewki wynosiła 130 ohm, jest to ważne, bo od tej rezystancji będzie zależała ilość diod włączonych w szereg z cewką ( u mnie 9 szt. dla pakietu 8,4V) jeżeli ktoś będzie miał przekaźnik o innej rezystancji cewki
będzie musiał pewnie dodać/odjąć jedna czy dwie diody żeby uzyskać odpowiednie napiecie, przy ktorym pusci przekaznik.


Obciazalnosc stykow przekaznika powinna byc dobrana do pradu rozladowywania ( u mnie 1A). Stan pracy urzadzonka sygnalizuje dioda w rozladowywarce TM lub zarowka podlaczona zamiast niej. Kiedy bateria rozladuje sie do odpowiedniego napiecia, przekaznik odlacza baterie od calego ukladu i zarowka lub dioda w rozladowywarce TM gasnie i calosc moze tak lezec dowolnie dlugo bo bateria nie rozladuje sie do zera ani nie zalaczy sie ponownie jak napiecie baterii samoczynnie zacznie wzrastac.

Zalaczenie ukladu nastepuje po wcisnieciu przycisku S1 (lapie wtedy przekaznik), jest to przycisk zwierny, ktory przewodzi tylko jak trzymamy wcisniety. Diody prostownicze D1-D9, ktore sa polaczone szeregowo z cewka przekaznika okreslaja napiecie,przy ktorym przekaznik odlaczy baterie. Przyjmuje sie, ze na jednej diodzie odklada sie spadek napiecia ok. 0.7V. Uklad jest przystosowany do baterii 8,4V . Odlaczenie powinno nastapic gdy napiecie bedzie wynosilo okolo 0,9-1V na ogniwo ( przedzial jest roznie podawany przez rozne zrodla, ale generalnie mozna przyjac do naszych potrzeb, ze przedzial ten to 0,9-1V).

Do testowania i regulowania tej rozladowywarki najlepiej uzyc zasilacza z dokladna, plynna regulacja napiecia, ale zdaje sobie sprawe ze niewiele osob posiada taki sprzet, wiec trzeba bedzie niestety uzyc do tego naszej baterii (lub jakiejs innej zwyklej o napieciu okolo 9V) z podlaczonym woltomierzem. Po podlaczeniu baterii i obciazenia obserwujemy wskazania woltomierza i czekamy na moment samoczynnego odlaczenia. Jezeli uklad nadal dziala a woltomierz pokazuje napiecie ponizej 6,3V (dla pakietu 8,4V) to odlaczamy baterie i dodajemy jedna diode co spowoduje wczesniejsze puszczenie przekaznika o 0,7V. Jak przekaznik pusci za wczesnie to musimy odjac jedna diode. Metoda prob dochodzimy do odpowiedniego napiecia.


Napiecie progowe, przy ktorym uklad sie wylaczy zalezy od wartosci pradu
rozladowania a co za tym idzie od tempa obnizania napiecia, czyli im wiekszy prad rozladowania tym szybciej bedzie spadalo napiecie. W praktyce przy testach na zasilaczu z plynna regulacja napiecia wyszlo, ze uklad wylacza sie gdy napiecie na baterii spadnie do okolo 6,6V przy powolnym opadaniu napiecia i okolo 6,8V przy szybszym opadaniu napiecia wiec wszystko w normie. Uklad mozna oczywiscie zbudowac w wersji dla baterii 9,6V i kazdej innej. Dla pakietu 9,6V musimy tylko dodac
jedna diode wiecej niz dla pakietu 8,4V. W czasie testow z dodatkowa dioda odlaczenie baterii nastepowalo przy napieciu okolo 7,5V - w zaokragleniu 0,94V na ogniwo czyli w normie.

Moze mi sie wydaje ale chyba wszystko juz napisalem i w miare jasno wytlumaczylem, jak beda niejasnosci pytac. NIestety z powodu zastosowania roznych przekaznikow uklad moze sprawic niektorym troche trudnosci w regulacji (poprosic o pomoc kolege, ktory sie zna) ale warty jest zbudowania bo jest tani, prosty w budowie, skuteczny i nie wymaga
duzej liczby elementow. Zycze powodzenia w budowie.

Schemat:

[link widoczny dla zalogowanych]

Rozładowywarka 2

Zasada działania jest prosta. Dioda zenera 6,2 + rezystor 470ohm daje do 7,6V napięcia zasilania pełne napięcie wymagane do zasilenia diody w transoptorze. Wyjście transoptora podaje napięcie na bazę tranzystora, którego emiter zasila rezystor oraz diodę. Poniżej napięcia 7,6V zaczyna zmniejszać się napięcie na wyjściu transoptora->tranzystora a co za tym idzie dioda zaczyna gasnąć i rezystor mocy zaczyna pobierać co raz mniej prądu. Końcówka rozładowywania trwa przez to dłużej. Na zasilaczu warsztatowym sprawdziłem, że układ przestaje pobierać prąd przy napięciu około 7,2V

Użyłem popularnego transoptora CNY17 oraz tranzystora BD137, który pozwala na obciążenie koło 0,5A, więc w moim układzie pracuje na 60% gwizdka mocno się nie grzejąc.

By układ działał dla innych baterii (inny próg końca rozładowywania), należy policzyć sobie inne rezystory albo/i dać inną diodę zenera.

Schemat:

[link widoczny dla zalogowanych]

Ta rozladowywarka jest drozsza w budowie i jedna czesc jest trudno dostac ale jak ktos chce moze ja sobie zrobic


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Drużyna Złotego Kłosa Strona Główna -> Parady Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
 
Regulamin